Den zdravého spánku: Jak (ne)svítit v ložnici, abyste se vyspali do růžova

1) Spěte ve tmě


Pokud se ráno cítíte unavení, nejspíš proto, že se vám v noci nevyplavil dostatek melatoninu. Tento spánkový antioxidační hormon ovlivňuje zdravý biorytmus a tělo ho produkuje při spaní ve tmě. Ne nadarmo se mu také říká hormon spánku nebo hormon tmy. Rovnice je jednoduchá: čím více kvalitního spánku v úplné tmě, tím více vyplaveného melatoninu, tedy zdravější život i spánek, méně únavy a rychlejší každovečerní usínání.

 

 

S biorytmem může souviset i jarní únava, protože s prodlužujícími se dny ubývá čas, kdy máme v ložnici tmu. Co si z toho tedy odnést? Před spaním zhasnou, zatáhnout rolety či žaluzie a nejlépe také nasadit masku na oči.


Používáte-li chytré osvětlení Philips Hue , můžete si v mobilní aplikaci nastavit svoje denní rutiny. Svítidla se tak v určitou dobu sama zhasnou nebo plynule ztlumí intenzitu, ráno se zase budou postupně rozsvěcovat, aby vás probudila přirozeně místo otravného zvuku budíku.

2) Relaxujte při teplých odstínech

Zatímco studené odstíny bílé s vysokým počtem Kelvinů vyburcují mozek k pracovní aktivitě a bdělosti, teplé tóny okolo 2 700 nebo 3 000 K navodí relaxační útulnou atmosféru a sníží celodenní napětí. Do obýváků, odpočívacích koutků nebo do ložnic  tedy volte osvětlení s teplou bílou či stmívatelné svítidlo s možností volby barevné teploty, abyste si mohli nastavit dle potřeby. Oblíbená jsou svítidla s funkcí Switchdimmer nebo svítidla na dálkové ovládání.

To stejné platí pro svítidla do dětských pokojíků. Každé holčičí nebo klučičí království by mělo být rozděleno na několik zón, hrací na dovádění a blbnutí, pracovní pro školáky k psaní úkolů a relaxační okolo postele. V poslední zmiňované zóně by měla být lampička nebo světlo s teplými odstíny bílé na čtení pohádek, k usínání už je lepší tma. Pokud máte doma inteligentní osvětlení propojené na mobilní aplikace či ovladače, můžete dětem hlídat večerku na dálku.

 

 

3) Vypněte mobily, notebooky a televizi


Věděli jste, že tři hodiny před spaním bychom měli omezit světlo s modrou složkou? Jeho energie dopadající na sítnici je totiž příliš velká a přetížení modrým světlem tak může mít na svědomí bolesti hlavy, zhoršení zraku, snížení produkce melatoninu a špatné usínání. Kromě vypnutí telefonů, počítačů, televizí a elektronických čteček knih můžete eliminovat modrou složku světla tím, že si pořídíte do ložnice světlo či lampu s možností volby svícení různě barevnými odstíny, např. produkty s RGB svícením z kolekce Philips Hue, a před spaním nastavíte červený odstín, který neobsahuje modru složku.

 

 

4) Ohřejte si mléko s medem

Ačkoli světla toho zmohou hodně, pro zdravý a klidný spánek jsou důležitá i další pravidla. Třeba to, že základem je pohodlná kvalitní postel, pravidelný čas usínání a žádná káva ani zelený či černý čaj ve večerních hodinách. Pokud chcete podpořit tvorbu melatoninu, zařaďte do jídelníčku ananas, banány, pomeranče, kukuřici, ječmen a rajčata. Před spaním relaxujte, meditujte, vyzkoušejte dechová cvičení a uvařte si na uklidnění bylinkový čaj nebo teplé mléko s medem. Intimní atmosféru vykouzlíte lampičkou na nočním stolku, některým originálním kouskem z nabídky dekoračních svítidel nebo třeba LED pásky nainstalovanými za čelo postele.