Šetřete svůj zrak s žárovkami a svítidly Philips EyeComfort

Dennodenně trávíme spoustu času v prostorách s umělým osvětlením. Pro každého se výsledná doba samozřejmě liší a je individuální, třeba v závislosti na aktuálním ročním období - v létě zpravidla nasvítíme méně než v zimě.

 

Navykli jsme si na přítomnost umělého osvětlení natolik, že jej často užíváme nevědomky a bez rozmyslu. Intence může být správná, například svítit si k práci, abychom lépe viděli, bohužel při špatné volbě osvětlení či nevhodném nasvětlení místnosti si můžeme pravidelně unavovat oči a kazit si tím zrak.

 

Tuto potíž vzal při zdokonalování svých žárovek a svítidel v potaz nizozemský výrobce Philips a na trh přivedl řadu projektů, které označuje jako EyeComfort. Slogan řady mluví sám za sebe - “Navrženo pro pohodlí vašich očí.”, svítidla a žárovky jsou vyrobeny tak, aby splňovaly specifické požadavky pro komfort zraku.

 

Mezi zmíněná kritéria, jež mohou způsobovat únavu, v horším případě i poškození zraku, patří:

  • blikání,
  • oslnění,
  • stroboskopický efekt,
  • fotobiologická bezpečnost,
  • stmívatelnost,
  • ladění a podání barev.

 

Pojmy jako blikání a oslňování jsou všeříkající, ne každý ovšem ví, co je  stroboskopicky efekt nebo třeba fotobiologická bezpečnost. Ošetření proti stroboskopickému efektu předchází tomu, aby se viditelný pohyb jevil sekaně či zpomaleně, naopak napomáhá jeho plynulosti. Fotobiologická bezpečnost definuje bezpečnostní standardy, jejichž nedodržováním může dojít k poškození zraku.

 

Řada žárovek a svítidel EyeComfort byla navržena tak, aby výše uvedený výčet rušivých elementů minimalizovala, čímž přispívá k celkové pohodě všech přítomných v osvětlovaném prostoru.

Společnost Philips shrnula výhody svítidiel a světelných zdrojů v nasledující upoutávce:

Významnou výhodou svítidel a žárovek označených EyeComfort je vyvarování se možným zdravotním problémům, tedy poškození zraku či migréně. Bolest hlavy se projeví ihned a může ji způsobovat nevhodné nasvícení místnosti, vysoká či nízká intenzita jasu či nepříjemná teplota chromatičnosti (teplota barvy světla). Poškození zraku se ovšem naneštěstí projeví až po určité době, a z toho důvodu mu jde jen s obtížemi předejít, nesoustředí-li se zákazník na tento problém již při koupi a montáži osvětlení.

 

Podání barev řady EyeComfort nemá konkurence. Produkty neobsahují větší množství světla s krátkou vlnovou délkou, které může zvyšovat riziko modrého světla. Z toho důvodu se budou osvětlované prostory jevit v jejich pravých barvách a rozhodně nedojde k barevnému zkreslení.

 

A jak můžete zdravotním potížím předejít? Například správnou volbou intenzity osvětlení a využitím funkce stmívání - ve zkratce tedy přizpůsobením intenzity světla daným podmínkám a potřebám. Dále pak úpravou teploty chromatičnosti, kdy si přizpůsobíte barvu světla od teplých (žlutých) po studené (bílé) odstíny světla.  Obecně se pro práci doporučuje studenější světlo, pro odpočinek a klid světlo teplejší.

 

Pro zdraví a pohodlí vašeho zraku volte Philips žárovky a Philips svítidla z řady EyeComfort.