Zvýhodněná balení LED žárovek

Zvýhodněná balení LED žárovek

Jedním z velkých témat dneška je stav a ochrana životního prostředí. Logicky nemohlo mihnout ani průmysl se žárovkami a svítidly. Jedna z možností, jak šetřit přírodu a chovat se ekologicky, je užívání energeticky efektivních světelných zdrojů - úsporných LED žárovek. Jejich použitím však nešetříte jenom přírodu, ale i svojí peněženku.

Ekologicky úsporný zdroj spotřebovává od začátku užívání méně energie, což je neměnné po celou dobu životnosti. Rozdíl oproti klasickým žárovkám je nezanedbatelný a projeví se již po pár měsících svícení. Z důvodu, že osvětlení využíváme několik hodin denně, v zimních měsících se celkový čas ještě zvýší, může se úspora vyšplhat až k 90 %.

 

Z výše zmíněných důvodů a široké nabídky funkcí patří LED žárovky mezi nejdokonalejší technologie osvětlení současnosti. Fungují na principu několika polovodičových diod, jež vyzařují světlo při průchodu elektrického proudu. 

 

Co se výkonu týče, jsou srovnatelné s klasickými žárovkami. Navíc nabízí až dvacet let životnosti, 80-90 % úspory energie, okamžité rozsvícení světla, rozdílnou barvu světla a některé dokonce i stmívatelnost.

 

Barva vyzařovaného světla žárovky se odvíjí od složení použitého polovodičového materiálu; díky tomu LED žárovky dokáží svítit v odlišných odstínech bílé. Na výběr máte z barev ekvivalentních klasickým žárovkám, přes neutrální bílou až po studené namodralé světlo. Termín označující tuto vlastnost je teplota chromatičnosti, měřící se v Kelvinech (K). Čím je tato hodnota vyšší, tím je barva světla studenější. 

 

Obecně se doporučuje volit studenější barvu světla do pracovních prostorů a místností, jako je třeba kuchyň a koupelna, kde je vyžadováno soustředění, teplejší pak do místností, kde chceme navodit pocit útulnosti a pohodlí, například obývací pokoj či ložnice. Je však dobré brát v potaz i standard, na nějž jste byli zvyklí - výrazná změna barvy by vám nemusela být příjemná. 

 

Při výběru LED žárovky je potřeba volit podle typu závitu, tvaru světelného zdroje, intenzity a barvy světla, velikosti úspory energie a místa, kde bude daný světelný zdroj využíván. Často se stává, že zákazník koupí LED žárovku s nežádoucí barvou světla a pak je nespokoj kvůli příliš agresivnímu modrému světlu. Žádná z barev není tou “správnou”, záleží na konkrétních preferencích, a proto je důležité i tuto skutečnost při výběru zohlednit.

Převodová tabulka žárovek

Obyčejná žárovka

Halogenová žárovka

Kompaktní (úsporná) zářivka

LED žárovka

15 W

---

3 W (ekviv. 16 W)

3 W, 250 lm (ekviv. 25 W)

40 W

28 W (ekviv. 35 W)

8 W

4 W, 470 lm

60 W

42 W

14 W (ekviv. 65 W)

6 W, 806 lm

75 W

53 W (ekviv. 70 W)

18 W (ekviv. 85 W)

8 W, 1055 lm

100 W

70 W (ekviv. 92 W)

20 W (ekviv. 92 W)

11 W, 1521 lm